Jak se poprat s prokrastinací a ze souboje vyjít jako vítěz?

Gynex

Reklama

Prokrastinaci můžeme klidně nazvat jako ničitelkou úspěchu. Je to něco, čím trpí většina z nás, ale jen někteří se s tím umí dobře poprat. Prokrastinace přitom není jen o tom, že když máte dělat jednu věc, do které se vám příliš nechce, najdete si nějakou jinou. Je to také o tom, že většina z nás neumí správně využít svůj čas.

Lenošení je bohužel jednou z vlastností, kterou máme snad úplně všechny. Ačkoli je pravda, že není nutnost jen 24/7 na plný výkon, pokud vás prokrastinace převládá více nežli je zdrávo, je na místě naučit se s ní poprat a ideálně z tohoto souboje vyjít jako vítěz.

Plánování je základem úspěchu

I když se na nutnost plánování možná díváte negativně, protože zrovna nejste ten typ člověka, který by potřeboval mít všechno do puntíku nalajnované, přijměte alespoň tu myšlenku, že s pomocí plánování může být svět zase o kousek jednodušší a pohodlnější.

Naučit se plánovat a odhadnout svůj čas berte jako základní předpoklad k tomu, že nad vámi lenošení nebude mít šanci vyhrát. Alespoň to zkuste – naplánujte si dopředu svůj den. Uvidíte, že když před sebou budete mít jasně vztyčené denní cíle pěkně černé na bílém, budete daleko klidnější a o to více připravená všechno do puntíku zvládnout.

Naučte se udržet soustředěnost

Určitě to také znáte: soustředíte se na danou věc a snažíte se do ní dávat maximum. Jenže pak najednou přijde něco, co se snaží zbavit vás soustředěnosti a jednoduše vás rozptýlit. Zatímco v jednu chvíli se plně věnujete jedné věci, za okamžik máte pocit, že je všechno důležitější, nežli to, co právě děláte.

V takový okamžik je velmi snadné soustředěnost ztratit. Tehdy nad vámi ale vyhraje prokrastinace – a to přece nechcete. Proto se naučte udržet soustředěnost, i když budete mít stokrát větší pocit, že jsou jiné věci, které si zrovna teď a tady vyžadují vaši pozornost.

Nestyďte se samu sebe pochválit a odměnit

Podařilo se vám splnit úkol v termínu? Super, pochvalte se. Když to neuděláte vy sama, nikdo jiný to za vás určitě dělat nebude. I tohle může být způsob, jak vyzrát nad prokrastinací. Budete mít před sebou vidinu toho, že když nějakou věc dokončíte, aniž byste během ní desetkrát šla dělat něco jiného, nebo v tom horším případě nedělala nic, přijde nejen pochvala, ale klidně i odměna.

Odměnit samu sebe za dobře odvedenou práci? No jasně! Proč ne? Pochvalte se. Proč se nepoplácat po rameni a proč si nedopřát něco za odměnu, když se vám něco povedlo?

Je to jistá způsob motivace, která vás bude popohánět kupředu a která vás donutí nepodlehnout nutkání jít dělat něco jiného. Prokrastinace nad vámi ztratí svoji moc a budete to vy, kdo z této války odejde jako vítěz.

Tip: Vytvořte si vision board aneb nástěnku pro úspěšné lidi a soustřeďte se na to, co je pro vás opravdu důležité.

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama