Jak pracovat s To Do listem, abyste byli efektivní

Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

To Do list lze chápat jako seznam úkolů či seznam kroků, které je potřeba udělat. Možná vás to překvapí, ale jde o poměrně silný nástroj a způsob, jak si lépe zorganizovat svůj den, týden, měsíc či celý život. A my vám dnes řekneme, jak s ním pracovat opravdu efektivně.

Co je To Do list?

Jistě to znáte – během dne na vás čeká několik úkolů. A pokud si je nenapíšete, zapomenete na ně. To samé platí o nákupních seznamech, bez nichž byste se ve svém životě neobešli. A na podobném principu fungují To Do listy. 

Je pouze na vás, zda se rozhodnete používat papírové To Do listy, které si různě barevně vyzdobíte, nebo pro vás bude vhodnější aplikace v telefonu. Vždy musíte mít možnost zapsat si úkol a označit ho, až bude hotový. Dále musíte mít možnost průběžně zapisovat úkoly nové. 

K čemu slouží?

To Do list vám může pomoci s vaší produktivitou, pokud víte, jak ho efektivně používat. Navádí vás, abyste věděli, co v daný den musíte udělat. Výjimkou nejsou ani To Do listy týdenní či měsíční. Denní To Do list je vhodné sepisovat již den předem – v daný den ráno už je pozdě, obzvlášť tehdy, pokud spěcháte. 

Zapisujte si to, co zvládnete udělat

Mezi nejčastější chyby práce s To Do listem patří fakt, že mají lidé velkou tendenci zapisovat si do něj až příliš mnoho úkolů, které nejsou schopni stihnout. I proto si plánujte pouze reálné úkoly, u nichž si budete jisti, že máte šanci je zvládnout. Jen si to představte – bude lepší pocit večer končit u odškrtaných položek na seznamu, než když vám jich bude na vašem seznamu ještě polovina zbývat. Pokud uvidíte, že úkoly splnit nestihnete, vaše produktivita postupně klesne.

Buďte konkrétní

Do To Do listu si nezapisujte úkoly, které chcete někdy udělat. To Do list slouží k zapisování toho, co udělat opravdu musíte. Zapisujte si sem úkoly, které chcete udělat v rámci jednoho dne. U větších projektů si můžete jednotlivé části rozdělit do více dnů. 

Při plánování je vhodné umět si určit priority. Pokud má váš list devět úkolů, rozdělte si je podle důležitosti. Tak budete vědět, co musíte udělat jako první, co můžete v nejhorším odložit a co případně musíte v daný den stihnout, ale na přesném čase nezáleží.

Při vytváření úkolů se snažte být přesní – vyvarujte se obecných úkolů. Nepište si, že potřebujete začít pracovat na zahrádce. Napište si, že budete sázet jahody a další den ředkvičky.

Co vy a To Do listy? Používáte je?

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama