Doby, kdy by se člověk styděl za návštěvu psychologa, jsou dávno pryč. Je spousta lidí, kteří k němu chodí, protože jim to zkrátka pomáhá. Nemusíte mít deprese nebo poruchy příjmu potravy. K psychologovi můžete vyrazit i při jiných starostech. Jak poznáte, že by vám návštěva psychologa udělala dobře?
Občas se nám mohou v životě vyskytnout problémy, se kterými si nedokážeme poradit sami. V takovém případě je vhodné vyhledat pomoc odborníků, kteří vás navedou a pomohou vám. Víte, kdy je vhodné vyhledat psychologickou pomoc?
Kdo je psycholog?
Hodně lidí si často plete psychologa s psychiatrem. Mezi těmito dvěma odborníky je však velký rozdíl. Zatímco psycholog léčí za pomoci psychoterapie (slovem) a pomáhá vám vidět problémy z jiného úhlu, psychiatr má vystudovanou lékařskou fakultu a může vás léčit za pomoci léků.
Většinou řeší případy, na které psychoterapie nestačí.
Kdy je vhodné navštívit psychologa?
Na otázku, kdy je vhodné navštívit psychologa, neexistuje jednoznačná odpověď. Zatímco jeden člověk se dokáže vyrovnat sám i s těžší situací, jinému dělá potíže vyrovnat se s něčím, co je pro ostatní banalitou.
Pokud však máte pocit, že by vám rada odborníka pomohla, neváhejte a jděte. Ničemu to neuškodí. Tím, že budete své problémy skrývat, si můžete vypěstovat úzkosti, deprese či syndrom vyhoření.
Jak poznat, že je vhodný čas na návštěvu psychologa?
Mezi časté důvody, které vedou lidi do čekáren u psychologa, patří problémy ve vztazích, rozchod, rozvod, úmrtí blízkého člověka, problémy v práci nebo s partnerem, neustálý pocit stresu či nechuť k životu. K psychologovi vás zkrátka může přivést jakýkoliv problém.
Psychologa byste měli navštívit, pokud začnete cítit, že vám problém začne přerůstat přes hlavu a začne vám komplikovat běžný život. Ale také v případě, že budete potřebovat poradit od nestranné osoby a získat nový pohled na věc.
Co vy? Máte osobní zkušenost s psychologem?