Jak pečovat o rty v zimě a začátkem jara?

Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Zimní období a chlad často zatěžují naši pokožku. Kůže rtů je velmi jemná, a proto se na ní počasí projeví jako první. Trápí vás popraskané nebo nedostatečně hydratované rty? Máme pro vás několik tipů, jak tomu předejít a jak se o své rty správně starat.

Hydratace

Kůže na rtech se řadí k nejjemnějším na lidském těle (stejně jako třeba pokožka na očních víčkách). Také postrádá olejové žlázy tvořící tukovou vrstvu, která by je chránila. Proto je potřeba obzvlášť dbát na dostatečnou a pravidelnou hydrataci rtů. Na tu může skvěle posloužit 100% kokosový olej nebo balzám na rty – ten by neměl obsahovat vodu, prospěšný je naopak včelí vosk, panthenol nebo glycerin.

Peeling

Pokud chcete svým rtům dopřát nadstandardní péči, udělejte si čas na jejich peeling, který pomáhá uvolňování odumřelých šupinek kůže a má vliv na dostatečné prokrvení rtů. Na trhu najdete celou řadu peelingů určených přímo na rty, ale vhodný produkt si můžete vyrobit i doma. Stačí smíchat krupicový cukr se lžící medu, směs také můžete provonět vaším oblíbeným éterickým olejem. Hotovou směs naneste na rty a jemně je promasírujte. Následně opláchněte.

SPF

Ochranu před slunečními paprsky a zářením UVA (způsobuje předčasné stárnutí pleti) a UVB (může za spálení) potřebuje nejen vaše pleť, ale i pokožka rtů. A to dokonce možná ještě víc. Pokožka rtů totiž obsahuje pouze velmi malé množství melaninu (hnědého pigmentu), což způsobuje mnohonásobně menší odolnost vůči UV záření. Proto je potřeba rty chránit balzámem s SPF, ještě lepší ochranu poskytují tónované SPF balzámy. Nanést balzám s SPF pouze jednou denně však pro ochranu zdaleka nestačí, rty je potřeba pravidelně přetřít. Ideálním intervalem pro reaplikaci jsou přibližně každé dvě hodiny.

Pitný režim

Vhodnou prevencí popraskaných rtů nejen v zimním období je také pravidelný a dostatečný pitný režim. Ten se postará o částečnou hydrataci rtů zevnitř. Pravidelné pití 1,5 – 2 litrů se pozitivně projeví nejen na pokožce rtů, ale i celého obličeje. Vyhýbat byste se naopak měli slazeným nápojům.

Vitamíny

Pokud chcete podpořit a budovat trvale zdravé rty, dobrou volbou je i zařazení vitamínů. Nejvhodnější je vitamín A, vitamíny B-komplexu nebo zinek.

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama