Jak můžete zlepšit své vztahy s rodiči?

Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Každý vztah mezi rodičem a dítětem je intimní a intenzivní záležitostí – ovlivňuje obě strany, zahrnuje mnoho požadavků a očekávání. A často je součástí konfliktů. A jejich následky mohou být nehezké. Víte, jak můžete vztahy s rodiči zlepšit?

Zatímco někdo se svými rodiči zažívá pouze lásku, pohodu a uspokojení, jiný prožívá spory a bolest. Velmi častá je však situace, kdy by chtěly obě strany komunikovat, kdy nedošlo k velkým problémům, přesto si k sobě neumějí najít cestu.

Musíte přijmout minulost

I když nesouhlasíte s tím, jak vás rodiče vychovávali a jak se k vám chovali, neměli byste jim to zazlívat. Rodiče se nezmění – vy máte šanci jejich chyby neopakovat na svých vlastních dětech. Rodiče berte takové, jací jsou. Nikdy se vám nepovede je změnit.

Přijmutí toho, jací jsou, neznamená, že jim odpustíte. Znamená to, že se vyrovnáte s tím, co už nezměníte.

Komunikace je základ

Názory vašich rodičů vás sice mohou vytáčet, nikdy si je však neberte osobně. Berte v potaz, že i je do určité míry formovala jejich minulost. Jejich postoje a chování jsou důsledkem toho, co prožili dříve. Naučte se s nimi komunikovat. Zkuste se na ně podívat jinýma očima. Povídejte si s nimi o jejich rodičích, dětství a vzpomínkách.

Musíte mít hranice

Mnozí rodiče mají tendence mluvit dětem do života. A je jasné, že je vám to proti srsti. Pokud chcete předejít problémům, musíte si stanovit hranice. Upozorněte je na to, že nechcete, aby vám dělali neohlášené návštěvy. Nebo aby kritizovali, jak trávíte svůj volný čas.

Asertivní chování je nutnost

Díky asertivitě vyjádříte, co si myslíte, bez křiku a potlačení pocitů. Mluvte o tom, jak se cítíte – místo toho, abyste kritizovali danou osobu. A poslední, co je třeba zmínit – obě strany by se měly smířit s tím, že ne každý má vždy pravdu.

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama