Jak můžete připravit trávník na jaro?

Zdroj: Pixabay.com

Gynex

Reklama

Jaro je už zde, takže je ten nejvyšší čas pustit se do zahradničení. Na vaši péči čeká po dlouhé zimě také trávník, proto nezanedbejte jeho důkladnou přípravu. Odměnou vám pak bude hustý a krásně zelený trávník, jímž se budete moct kochat celé léto. Víte, jak založit trávník? Poradíme vám, jak na to.

Vyčistěte půdu

S péčí o trávník začněte ve chvíli, kdy definitivně zmizí sníh. Při zakládání nového trávníku je třeba půdu správně připravit na setí, případně položení travního koberce. Obnova stávajícího trávníku tak pracná není – půdu je třeba po zimě vyčistit. Z povrchu odstraňte listy, kamení, ale i starou trávu nebo jiné nečistoty. Ve chvíli, kdy zmizí poslední sníh, můžete trávu také posekat. Počkejte však až vyschne, sekání vlhké trávy zvyšuje riziko poškození křehkých kořínků trávy.

Provzdušněte půdu – vertikutace

Kromě úklidu nečistot z trávníku je důležitá také vertikutace. To znamená nařezávání travních drnů za účelem odstranění staré trávy, mechu či plevele. Vytvoříte tak prostor pro trávu novou, která bude mít silnější a mnohem zdravější stébla. Toto provzdušnění probere trávník po dlouhém zimním spánku. K vertikutaci však přistupujte opatrně – a jen ve chvíli, kdy je to opravdu potřeba. Trávník sice provzdušníte, ale dáte také možnost vzniku plísním či plevelu.

Zdroj: Pixabay.com

Odstraňte plevel a mech

Jistě nechcete chodit každý druhý den po zahradě a ručně vytrhávat nový a nový plevel. O to důležitější je důkladná očista půdy po zimě. Na dočištění půdy můžete použít k přírodě šetrné herbicidy, vyhýbejte se však glyfosátu ve složení. Dejte přednost kyselině octové nebo pelagonové.

Nezapomínejte na hnojení

Silného a sytě zeleného trávníku dosáhnete jen ve chvíli, kdy bude dostatečně vyživený. I proto nezapomínejte na hnojení – vhodně zvolené hnojivo vám může pomoci s růstem trávníku, ale také při likvidaci plevele. Během jara hnojte trávník cca jednou za měsíc.

Obnovte prázdná místa

Je velmi pravděpodobné, že na svém trávníku objevíte několik prázdných a holých míst. A ta je třeba doplnit. Na tato místa musíte vysít travní semeno začátkem jara – jen tak stihne tráva do léta vyrůst. Při setí postupujte jako při vysévání nového trávníku. Půdu rozhrabte a nasypte vrstvu osiva. Semena je třeba pořádně zalít. S pravidelným zavlažováním trávníku začínejte v červnu.

Tip: Přečtěte si také, jak vybrat povlečení na jaro.

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama