Jak můžete letos ušetřit za plyn?

Zdroj: Pixabay.com

Gynex

Reklama

Také vás každoročně děsí účty za plyn? I když se neočekává žádné výraznější zdražení plynu, bohužel se neplánuje ani jeho zlevnění. Existuje však několik způsobů, jak můžete v tomto roce za plyn ušetřit. Pokud je chcete znát, čtěte dál.

Novější technologie vám pomohou

Velkou část účtů za plyn tvoří ty za vytápění – a protože je škoda utrácet víc, než je opravdu potřeba, doporučujeme vám zjistit, jak je na tom váš kotel. Protože zastaralý kotel může vaše účty o pár tisíc zvednout jako mávnutím proutku. V současnosti jsou vhodné kondenzační kotle, které dosahují účinnosti až 110 procent.

Kondenzační kotle dosáhnou vyšší efektivity výhřevnosti paliva, protože pracují s vodní párou obsaženou ve spalinách. Účinnost běžného kotle se pohybuje mezi 80 až 90 procenty, spaliny vypustíte komínem – kondenzační kotel s nimi ale pracuje dál. Vodní pára v nich obsažená předehřívá vodu v kotli, takže stačí jen trocha plynu k ohřevu na konečnou teplotu. Snížení spotřeby plynu pak může být nižší o 20 až 40 procent.

Zdroj: Freepik.com

Netopte jen ve chvíli, kdy jste doma

Spoustu lidí napadne, ve snaze uspořit, topení vypnout a mít jej zapnuté jen ve chvíli, kdy budou doma. Tímto způsobem však spotřebu plynu nesnížíte. Pokud vypnete topení na většinu dne, stěny se ochladí – k tomu, abyste dům či byt opětovně vyhřáli, propálíte velké množství plynu. Mnohem levnější variantou je snížit teplotu na termostatu o dva stupně, díky čemuž bude v budově stálá teplota, a to má pozitivní vliv na spotřebu plynu. Moderní kotle mají také chytré systémy řízení teploty, což optimalizuje vaši spotřebu.

A co váš dodavatel plynu?

S našimi tipy můžete svoji spotřebu plynu příjemně snížit. Víte však, že další tisíce můžete ušetřit také díky správnému dodavateli? Doporučujeme vám, abyste si srovnali dodavatele zemního plynu na českém trhu a zjistili jste si, u kterého můžete plyn nakupovat nejvýhodněji.

Tip: Přečtěte si také, jak vyčistit troubu rychle a snadno.

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama