I online nakupování má svá rizika. Jak nakupovat bezpečně?

Gynex

Reklama

Mnozí lidé se ještě před rokem online nakupování vyhýbali. Tehdy započínající pandemie však postupně přinesla v této oblasti velkou změnu. Během uplynulých měsíců se z tohoto způsobu pořizování věcí stal doslova hit, přičemž se bohužel zapomnělo na rizika. Ani online nakupování nemá jen své světlé stránky. Stále se může narazit na obchodníky, kteří si kladou za cíl jen obrat zákazníka. Či se najdou e-shopy nabízející nekvalitní zboží za vysokou cenu. Pojďme si proto zodpovědět otázku, jak nakupovat bezpečně, ať se černým scénářům vyvarujete.

Vždy kontrolujte URL adresu

To, co vám prozradí, jestli nakupujete na bezpečném e-shopu či nikoliv, je URL adresa. Ještě předtím, než začnete jednotlivé zboží házet do virtuálního košíku, ověřte si, jestli nakupujete na zabezpečené adrese začínající na HTTPS. Tato zkratka říká, že přenos informací je šifrovaný a veškeré osobní údaje jsou chráněné. Pokud by na začátku URL adresy bylo pouze HTTP, nacházíte se na nezabezpečené stránce.

Pozor na extrémně nízké ceny

Zejména při nákupu luxusních věcí je zarážející, když se prodávají za nízké ceny. I proto většina žen míří do oficiálních kamenných prodejen, kde si mohou být jisté, že na padělky nenarazí. Bohužel, v e-shopech se padělky velmi často nachází a podle fotografií jsou k nerozeznání od originálů.

Co bývá alarmující, tak je zmiňovaná cena. Pokud narazíte na luxus za podezřele nízkou cenu, raději od něj dejte ruce pryč. A nezáleží na tom, jestli mluvíme o botách, oblečení nebo o parfémech či koženém zboží.

Na druhou stranu by bylo zbytečné dávat více peněz, než je nutné. Než si danou věc koupíte, věnujte nějaký čas na přečtení recenzí obchodu i zboží. Teprve potom porovnávejte ceny. Internetových srovnávačů nebo e-shopů nabízejících podobné produkty je celá řada.

Nenakupujte skrze veřejnou Wi-Fi

Mnoho lidí má tendenci nakupovat ve chvíli, kdy sedí v kavárně nebo kdy jedou vlakem za rodinou na víkend. Jenže online nakupování skrze veřejnou Wi-Fi je velmi nebezpečné. Raději si internetové připojení vypněte a napojte se na vlastní soukromý hotspot. Nikdy nevíte, kdo s vámi ve vlaku jede nebo jestli v kavárně, kde zrovna popíjíte lahodnou kávu, nesedí hacker, který čeká, až skrze veřejnou síť nasdílíte citlivé informace.

V souvislosti s tímto je zapotřebí zmínit, abyste skrze veřejnou internetovou síť nepoužívali své online bankovnictví. Opět tím nabízíte přístup ke svým financím komukoli, kdo je také na Wi-Fi připojen.

Raději jen jedna karta

V současné době se online nakupování co nejvíce usnadňuje. Platební brány ukládají informace o kartách, aby následující nákupy byly zase o něco rychlejší. I když odborníci nedoporučují, abyste ukládali číslo, platnost a CVV/CVC kód, tak pokud se k tomuto kroku přece jen uchýlíte, nedávejte na pospas více než jednu kartu. V ideálním případě si určete jednu kartu, kde budete mít menší obnos a která bude sloužit výhradně pro online nákupy.

Tip: Zjistěte, jak ušetřit za dovolenou s nákupem levných letenek.

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama