Každý má v životě jak lepší, tak i horší časy. Některé z nich nás pak nutí sáhnout si hlouběji do kapsy. Někdy se může jednat o zdánlivé maličkosti, jako jsou rozbitá pračka či lednice. Jindy zase o nedoplatek za energie. Jenže pak jsou zde i problémy ve formě dlouhodobé nemoci či ztráty zaměstnání.
V těchto chvílích je vhodné mít vytvořenou finanční rezervu, která vás podrží, když to bude nejvíc potřeba. Víte ale, jak si ji vytvořit?
Proč byste měli mít finanční rezervu?
Účelem finanční rezervy je připravit vás na těžší časy a nečekané události. O jaké situace se může jednat? Můžete přijít o práci, můžete se nečekaně zranit, můžete onemocnět. Vždy se může objevit nečekaná situace, která vás donutí sáhnout si hlouběji do kapsy.
Jak velká by měla být vaše finanční rezerva?
Většinou se doporučuje mít rezervu ve výši trojnásobku nebo šestinásobku vašich měsíčních příjmů. Přesnou výši vaší finanční rezervy vám však nikdo neřekne. Nikdy nevíte, jaká situace přijde, záleží i na počtu členů ve vaší domácnosti, na vašich měsíčních výdajích. Vaše finanční rezerva by měla být tak vysoká, aby dokázala pokrýt dobu, než vaše rodina překoná nečekanou událost.
Jak si vytvořit finanční rezervu?
Ze všeho nejdřív si sepište všechny své pravidelné i obvyklé měsíční výdaje, nezapomeňte ani na příjmy. Svůj rozpočet se snažte zmapovat i na pár měsíců zpětně. Uvidíte, že se možná najde pár míst, na kterých by nebyl tak velký problém ušetřit.
Pokud utratíte méně, než vyděláte, začnete si zbylou částku ukládat stranou, klidně si k tomu vytvořte samostatný účet. Díky tomu zbývající peníze bez rozmyslu neutratíte za první zbytečnost, která vás napadne. Pokud máte nějaký nepravidelný příjem, se kterým běžně nepočítáte, doporučujeme vám převést ho právě na tento účet.
Pokud jsou vaše příjmy nižší než výdaje, někde je chyba. A tu je nutno vyřešit. Projděte si všechny své výdaje a zjistěte, které nejsou nezbytné – a snažte se je snížit nebo eliminovat. Pokud tímto způsobem něco ušetříte, můžete začít tvořit rezervu. Vždy se najde způsob, jak ušetřit – někdy to bude levnější tarif u operátora, jindy cesta MHD místo auta.
Co vy? Máte svou finanční rezervu?