Dopřejte své chalupě pořádný jarní úklid

Zdroj: Pixabay.com

Gynex

Reklama

Už je to nějakou chvíli, co nám začalo jaro. A právě jaro je ideální čas na to, abyste probudili svoji chalupu ze zimního spánku. A jak? Pořádným jarním úklidem. Dnes vám řekneme, na co byste rozhodně neměli zapomenout.

Začněte jarním úklidem

Ze všeho nejdříve je potřeba, abyste na chalupě odstranili veškeré pozůstatky po zimě. Začněte s úklidem interiéru – vymeťte pavučiny, umyjte okna, utřete prach, ale nezapomeňte ani na dlouhé a důkladné větrání. V některých chalupách se lépe drží vlhkost, zde je třeba začít větrat opatrně a postupně větrat víc a víc, klidně můžete chalupu pořádně vyhřát tím, že v ní zatopíte. Nezapomínejte ani na úklid rohů a zákoutí, myslete i na prostor za skříněmi. Nechcete přece, aby se vám v chalupě objevila plíseň.

V jakém stavu jsou střecha, okapy a komín?

Zimní mrazy mohou udělat se střechou vaší chalupy nepěkné divy. Těžká sněhová nadílka a silný vítr mají na svědomí nejednu rozbitou střechu. Proto se podívejte, jak jste na tom vy a vaše chalupa. Nejsou na střeše poškozené tašky, které je třeba vyměnit? Pokud jste se setkali s vážnějšími škodami, nechte si pomoct od odborníka. Hned po střeše zkontrolujte okapy – ty je potřeba vyčistit, jinak riskujete, že vám okapy následující zimu popraskají.

Na jaře nezapomínejte ani na kontrolu komínu. Naplánujte si jeho údržbu, ale také čištění od vrstvy sazí a kreosotu. Vyhnete se tak riziku požáru. I v případě kotle na plyn je třeba udržovat komín čistý, kreosot se vyskytuje i v něm. Čištění však nechte na odborníkovi.

Tip: Přečtěte si také, jak se zbavit plísně na stěnách.

Zdroj: Pixabay.com

A co voda?

Zakončili jste minulou sezonu tím, že jste chalupu zazimovali a vypustili jste vodu z celého systému? Nyní nastal čas, abyste jej opětovně napustili. Předtím však zkontrolujte hadice, trubky, ale i rozvody – ujistěte se, že nic neprasklo. Po kontrole otevřete kohoutky na studenou vodu, následně otevřete hlavní ventil. Vodu nechte téct několik minut z otevřených kohoutků, poté je uzavřete. Z trubek tak odstraníte vzduch.

Připravte zahradu na novou sezonu

Nachází se vaše chalupa v oblasti, kde se daří ovoci, zelenině a dalšímu, co zde pravidelně pěstujete? Pak začněte pečovat také o svoji zahradu. Před výsadbou odstraňte plevel, zryjte půdu a přidejte hnojivo. Naplánujte si také, jaké plodiny budete sázet. S výsadbou semínek můžete začít už v březnu.

Tip: Jak připravit trávník na jaro? Máme pro vás pár tipů.

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama