Co se děje s vaším tělem, když se zamilujete?

Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

S láskou se pojí spousta krásných pocitů – a to obzvlášť v první fázi vztahu, tedy v době zamilovanosti. Toto období, které je často naprostým poblouzněním smyslů, s sebou však přináší kromě emoční horské dráhy také další změny – některé z nich dokonce ve fyzické rovině. Víte, co se s vaším tělem děje, když se zamilujete?

Motýlci v břiše nejsou jen mýtus

Jste zamilovaní? Pak s velkou pravděpodobností cítíte motýlky v břiše. Tento jev je způsoben tím, že váš mozek, který je pod náporem emocí, aktivuje bloudivý nerv, který začíná v mozku a pokračuje přes žaludek do střev. Při stimulaci tohoto nervu dochází k aktivaci střev – když jste zamilovaní, nervózní, nebo jste hodně vzrušení. Odtud je ten zvláštní a chvějivý pocit.

Vaše soustředění jde prudce dolů

Dalším jevem, který doprovází čerstvou zamilovanost, jsou problémy se soustředěním. Většinu času myslíte na svého nového partnera, a proto se nedokážete soustředit na jiné věci, které byste měli právě dělat. Vzhledem k nízké soustředěnosti se možná dopouštíte různých chyb.

Na co dalšího jste zapomněli?

Oxytocin – právě tento hormon má vliv na vaši paměť. Jeho vyšší hladina na ni má však neblahé účinky – častější zapomínání k nim patří. Pokud tedy během zamilovanosti zapomínáte na úplně běžné věci, je za tím láska.

Co se děje s vaším tělem, když se zamilujete?
Zdroj: Freepik.com

Rozšířené zorničky a bušící srdce

Čerstvě zamilovaní lidé mohou mít rozšířené zorničky, stejně jako člověk, který je na něčem závislý. A to vy zpočátku lásky jste – pokud vaše láska není naplněna, můžete mít dokonce i abstinenční příznaky v podobě smutku, frustrace a depresivních stavů. Při pohledu na objekt vaší zamilovanosti se vám zvýší tepová frekvence. Vypadá to, jako kdyby vám chtělo srdce vyskočit z hrudi.

Změny na váze (a to doslova)

Spousta lidí trpí v počátku zamilovanosti nechutenstvím – na svou lásku myslíte téměř nonstop a není divu, že zapomínáte jíst. V této době můžete zhubnout. Pokud jste naopak ve spokojeném a dlouhodobém vztahu, s velkou pravděpodobností začnete přibírat.

Jste šťastní, ale také frustrovaní

Díky dopaminu se budete v období zamilovanosti cítit šťastněji a spokojeněji. Pokud vám však vaše láska nebude na dosah, můžete být naopak frustrovaní. I zde za to mohou hormony. Konkrétně adrenalin a jeho pokles.

Snesete více fyzické bolesti

Když je člověk zamilovaný, jeho tělo se více uvolní a uklidní. To s sebou přináší vyšší práh bolesti, takže cítíte menší fyzickou bolest, než jak tomu bývá obvykle.

Jaké změny na svém těle jste v období zamilovanosti pocítili vy?

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama