Čištění trouby? Ode dneška bez potíží!

Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Pokud budete hledat nejméně oblíbené domácí práce, hned po čištění toalety je to jistě čištění pečicí trouby. Je velmi snadné její vyčištění ignorovat. Zavřete dvířka a nemyslíte na to. Bohužel – až si na úklid přeci jen vzpomenete, bude se vám trouba čistit hůř než před měsícem. Naštěstí pro vás máme několik typů, jak vyčistit troubu a jak vyzrát na zapečenou špínu, ale i usazenou mastnotu.

Trouba by měla být čistá – nejen kvůli svému vzhledu, ale hlavně kvůli hygieně a bezpečí. Nejrůznější připáleniny mohou být rizikem vzniku požáru, nemluvě o tom, že nechcete, aby vám koláč páchnul jako spálené maso. Jak se můžete vyhnout několikahodinovému drhnutí trouby, které nemá konce?

Troubu myjte co nejčastěji

I když se vám do toho chtít nebude, myjte troubu co nejčastěji. Klidně i po každém pečení. Nečistoty půjdou dolů snadno, protože jim nedáte šanci, aby přischly. K vyčištění vám v tuto chvíli bude stačit jen teplá voda s citronem. Trochu vody dejte do menšího pekáčku, přidejte i šťávu z citronu. Troubu předehřejte na 16°C, zavřete dvířka a nechte vevnitř asi čtvrt hodiny. Potom troubu vypněte a nechte být. Pára rozpustí mastnotu, ale i zbytky jídla. Po vychladnutí trouby můžete vše setřít hadříkem.

Zdroj: Freepik.com

Pozor na ruce

Před tím, než setřete nečistoty hadříkem, se ujistěte, že je trouba opravdu vychladlá. Jinak vám bude hrozit, že se popálíte, nemluvě o tom, že by pára nestihla působit dostatečně dlouho. Před samotným čištěním trouby vytáhněte rošt, aby vám při úklidu nic nepřekáželo. Kousky spáleného jídla setřete papírovou utěrkou nebo starým hadříkem.

Čím a jak vyčistit troubu?

Po tom, co jste odstranili všechny nečistoty, přichází na řadu samotné mytí trouby. A jaký prostředek byste měli použít? Pokud se chcete vyhnout chemii, postačí vám obyčejná jedlá soda. Ta má mnohdy stejné účinky jako předražené čisticí prostředky. K použití jedlé sody budete potřebovat půl hrníčku jedlé sody a vodu. Tuto pastu rozetřete po celé troubě, vyhněte se topným tělesům. Směs nechte působit několik hodin, poté setřete vlhkým hadříkem. Nakonec si dejte do rozprašovače trochu octu a postříkejte místa, kam se nedostanete. Poté setřete vlhkým hadříkem.

Sklo v troubě můžete vyčistit také směsí jedlé sody a vody, klidně můžete smíchat i sůl, ocet a prášek do pečiva. Pastu naneste na sklo, nechte působit a poté setřete.

A jak vyčistit rošty?

Mytí roštů je mnohdy horší než mytí trouby jako takové. K mytí roštů vám doporučujeme napustit větší nádobu, kam se rošt vejde, horkou vodou. Přidejte do ní trochu pracího prášku a rošty ve vodě nechte přes noc. Ráno vše setřete a opláchněte. Pomoci může také mytí v myčce na nádobí.

Tip: Zjistěte také, jak se zbavit plísně na stěnách.

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama