Pokud budete hledat nejméně oblíbené domácí práce, hned po čištění toalety je to jistě čištění pečicí trouby. Je velmi snadné její vyčištění ignorovat. Zavřete dvířka a nemyslíte na to. Bohužel – až si na úklid přeci jen vzpomenete, bude se vám trouba čistit hůř než před měsícem. Naštěstí pro vás máme několik typů, jak vyčistit troubu a jak vyzrát na zapečenou špínu, ale i usazenou mastnotu.
Trouba by měla být čistá – nejen kvůli svému vzhledu, ale hlavně kvůli hygieně a bezpečí. Nejrůznější připáleniny mohou být rizikem vzniku požáru, nemluvě o tom, že nechcete, aby vám koláč páchnul jako spálené maso. Jak se můžete vyhnout několikahodinovému drhnutí trouby, které nemá konce?
Troubu myjte co nejčastěji
I když se vám do toho chtít nebude, myjte troubu co nejčastěji. Klidně i po každém pečení. Nečistoty půjdou dolů snadno, protože jim nedáte šanci, aby přischly. K vyčištění vám v tuto chvíli bude stačit jen teplá voda s citronem. Trochu vody dejte do menšího pekáčku, přidejte i šťávu z citronu. Troubu předehřejte na 16°C, zavřete dvířka a nechte vevnitř asi čtvrt hodiny. Potom troubu vypněte a nechte být. Pára rozpustí mastnotu, ale i zbytky jídla. Po vychladnutí trouby můžete vše setřít hadříkem.

Pozor na ruce
Před tím, než setřete nečistoty hadříkem, se ujistěte, že je trouba opravdu vychladlá. Jinak vám bude hrozit, že se popálíte, nemluvě o tom, že by pára nestihla působit dostatečně dlouho. Před samotným čištěním trouby vytáhněte rošt, aby vám při úklidu nic nepřekáželo. Kousky spáleného jídla setřete papírovou utěrkou nebo starým hadříkem.
Čím a jak vyčistit troubu?
Po tom, co jste odstranili všechny nečistoty, přichází na řadu samotné mytí trouby. A jaký prostředek byste měli použít? Pokud se chcete vyhnout chemii, postačí vám obyčejná jedlá soda. Ta má mnohdy stejné účinky jako předražené čisticí prostředky. K použití jedlé sody budete potřebovat půl hrníčku jedlé sody a vodu. Tuto pastu rozetřete po celé troubě, vyhněte se topným tělesům. Směs nechte působit několik hodin, poté setřete vlhkým hadříkem. Nakonec si dejte do rozprašovače trochu octu a postříkejte místa, kam se nedostanete. Poté setřete vlhkým hadříkem.
Sklo v troubě můžete vyčistit také směsí jedlé sody a vody, klidně můžete smíchat i sůl, ocet a prášek do pečiva. Pastu naneste na sklo, nechte působit a poté setřete.
A jak vyčistit rošty?
Mytí roštů je mnohdy horší než mytí trouby jako takové. K mytí roštů vám doporučujeme napustit větší nádobu, kam se rošt vejde, horkou vodou. Přidejte do ní trochu pracího prášku a rošty ve vodě nechte přes noc. Ráno vše setřete a opláchněte. Pomoci může také mytí v myčce na nádobí.
Tip: Zjistěte také, jak se zbavit plísně na stěnách.