Čím se dají ve stravě nahradit vajíčka?

Gynex

Reklama

Vajíčka jsou sice zdravou potravinou, jenže ne každá z nás je chce nutně zařazovat do svého jídelníčku. Možná i vy máte důvod, proč vejce jíst nechcete, a proto hledáte jejich vhodnou alternativu a ptáte se, čím nahradit vejce.

Ať už jste vegan nebo vás k odmítání vajec vede cokoli, rozhodně vaše rozhodnutí nechceme zpochybňovat. Proto se raději nežli na důvody zaměříme na to, čím nahradit vejce v jídelníčku.

Vhodné potraviny čím nahradit vejce

Ještě než se společně vrhneme na výčet potravin, kterými lze vajíčka nahradit, rádi bychom dodali, že se jedná o náhradu vajec zejména při pečení. Nejde tedy o to, abyste vajíčka jako taková nahradila třeba v jejich vařeném stavu. My vám poradíme, čím vajíčko nahradit v receptu.

Banán

Asi nejčastější náhražkou za vejce jsou banány. Pokud chcete zkusit nějaký recept, jehož součástí je vejce a vy víte, že se mu toužíte vyhnout, stačí nahradit jedno vejce menším banánem, nebo polovinou většího. Banán rozmačkejte na kaši, krásně spojí těsto a vajíčko tak v receptu vůbec nebude potřeba.

Pudinkový prášek

Vejce v receptu můžete snadno nahradit také pudinkovým práškem. V tomto případě rozhodně není žádoucí použít rovnou celé balení. Pamatujte, že jedno vajíčko nahradíte lžičkou pudinkového prášku s jednou lžičkou oleje.

Chia semínka

Kromě toho, že jsou chia semínka skvělou superpotravinou, která nám toho může opravdu hodně nabídnout a do zdravého jídelníčku tak bezesporu patří, dokážou tahle malá černá semínka, jež po kontaktu s vodou nabobtnají a zvětší tak svůj objem, skvěle nahradit i vajíčko. Jedna lžička chia semínek smíchaná se čtyřmi lžičkami vody nahradí po nabobtnání jedno celé vejce.

Ovesné vločky

Když už jsme se dostali k potravinám, které jsou pro tělo přínosem, určitě bychom neměli zapomenout zmínit také ovesné vločky. Možná to nevíte, ale kdo se pohybuje ve zdravém stravování, ten určitě moc dobře tuší, že ovesné vločky představují ono „za málo peněz, hodně muziky“.

Stojí totiž pár korun a pro naše tělo jsou hotovým pokladem. A aby toho nebylo málo, můžete s jejich pomocí nahradit i vajíčko v receptu. Jedno vejce nahradí dvě až tři polévkové lžíce namixovaných ovesných vloček.

Psyllium

Pokud hledáte alternativu pro vajíčko, doporučit vám můžeme také psyllium. Pod tímto slovíčkem se ukrývá vláknina z vyčištěných obalů semen jitrocele indického a ve zdravé jídelníčku často představuje šikovný způsob, jak doplnit vlákninu, která mnohdy chybí. Jednu lžičku psyllia stačí nechat nabobtnat ve vodě – tohle množství nahradí jedno vajíčko.

Malá rada na závěr

Existuje mnoho důvodů, proč chcete z jídelníčku vyřadit vajíčka – může to být například veganství, alergie nebo vysoký cholesterol. Rádi bychom ale dodali, že vajíčka jsou zdravá a mají řadu benefitů – jsou zdrojem bílkovin a důležitých vitamínů. Proto dobře zvažte, zda-li je chcete ze své stravy vyřadit úplně.

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama