Chcete pracovat sama na sebe? Osvojte si předpoklady práce na volné noze

Gynex

Reklama

V dnešní době si stále více lidí uvědomuje, jak moc je otravuje práce „pod někým“. Hitem několika posledních let se proto stala práce na volné noze – tedy práce, kdy jste sama sobě vlastním pánem. Zní to sice opravdu velmi lákavě, ale i práce bez zaměstnavatele, který by nad vámi držel onen pomyslný bič, má svá pravidla a úskalí.

Možná po tom toužíte i vy. Chcete se osamostatnit, pracovat na své vlastní triko. Nikdo vás od toho nebude zrazovat – my si jen dovolíme vyzdvihnout předpoklady, které musíte mít, pokud se chcete oprostit od klasického zaměstnání a začít pracovat sama na sebe.

Předpoklad číslo jedna: děláte něco, co umíte a čemu rozumíte

Dát výpověď nadřízenému a pustit se do podnikání na vlastní tričko? Tak pozor. Pouze za předpokladu, že se bez rozmýšlení nevrhnete do oboru, kterému ani za mák nerozumíte, nemáte v něm žádné zkušenosti a vlastně o něm nic pořádně nevíte.

Když nechcete pracovat ve fabrice, ale naopak se toužíte osamostatnit, měla byste začít podnikat v tom, co umíte. Jasně – největší míru zkušeností a dovedností získáte až časem – ale na samotném začátku musíte mít alespoň nějaký základ.

Předpoklad číslo dva: necháte si poradit a umíte spolupracovat

I když chcete dělat sama na sebe a být svým způsobem nezávislá, vždy je dobré udržovat kontakty a spolupracovat s lidmi, kteří se pohybují ve stejném či hodně podobném oboru jako vy. I když chcete být samostatná, nemusíte na to být úplně sama.

Je důležité mít okolo sebe lidi, se kterými se můžete poradit, případně je požádat o pomoc. To není ostuda, i lidé pracující pod někým tu a tam něco neví, tak se jednoduše zeptají. Mějte to nastavené podobně a nestyďte se zeptat, když něco nevíte nebo když potřebujete pomoci.

Předpoklad číslo tři: vytváříte si dobré jméno

Na samotném začátku o vás možná vůbec nikdo neví. Někdo má v takový okamžik pocit, že když je pro druhé neznámý, může se vědomě dopouštět chyb a přešlapů. Nebo dokonce – a tady si představte velký červený vykřičník – nedělat svoji práci dost dobře.

Pokud vás napadlo, že můžete zpočátku svoji práci odvádět jen tak napůl, protože si toho stejně nikdo nevšimne, ihned tuhle myšlenku zapuďte. Vždy dělejte svoji práci tak, abyste s ní sama byla spokojená, odvádějte ty nejlepší výsledky, i když jste zatím jen malá rybička ve velkém rybníku.

Předpoklad číslo čtyři: vytváříte si rezervu

Jak jsme již zmínili na samotném začátku – práce na volné noze má svá úskalí. Jedním z nich mohou být například finance. Když totiž pracujete na vlastní pěst, jste nejen pánem svého času, ale také pánem svých výdělků. Zatímco ve fabrice dostanete každý měsíc výplatu, i když jen polovinu měsíce pojedete na plný plyn, na volné noze se vám takového luxusu nedostane.

Proto si tvořte rezervu a nikdy nejeďte na doraz. Dva, tři nebo čtyři měsíce se vám může dařit, ale ten pátý, šestý nebo klidně i sedmý to může být pěkná bída. A tehdy je potřeba mít se na co spolehnout.

Tip: Přečtěte si také, jak udržet pozornost při práci z domu.

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama