České autorky, které stojí za přečtení. S nimi se nudit nebudete

Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Milujete večery strávené s knihou a dobrým čajem v ruce, ideálně pod přikrývkou? Pak by vám neměly doma chybět ani knihy českých autorek, jejichž díla jsou v posledních letech sázkou na jistotu. Není to jen Alena Mornštajnová, ale jsou to i další české autorky, které byste měli znát. A které to jsou?

V dřívějších časech mohli lidé znát pod jmény českých autorek maximálně Boženu Němcovou s Karolínou Světlou, v současnosti si však můžete z českého literárního rybníčku přečíst mnohem více než jen povinnou maturitní četbu. České autorky se v posledních letech objevují jako houby po dešti, spousta žen tak nemá problém vyjmenovat hned několik autorek najednou. Přitom se nemusí jednat jen o známá jména, jako jsou Radka Třeštíková, Halina Pawlowská či Ivanka Devátá. A jaké další autorky a jejich knihy vám můžeme doporučit?

Alena Mornštajnová: Listopád

Spisovatelka Alena Mornštajnová má za sebou už čtyři romány určené dospělým čtenářům – Hotýlek, Slepá mapa, Tiché roky a Hana. V současnosti vychází její páté dílo, Listopád. O tom, jak je autorka úspěšná, svědčí také fakt, že se plánuje film natočený podle literární předlohy Hany, která popisuje životní události žen z jedné rodiny v průběhu druhé světové války a jejich život v koncentračním táboře.

Nová kniha je snad prvním dílem, kde se autorka nevrátí do minulosti, zvolí místo toho alternativní současnost. V její listopadové revoluci to komunisté zvládli. A stejně jako v ostatních románech, i zde jsou výrazné ženské hrdinky. Jednou z nich je Maja, která byla po účasti na protestech odsouzena k dlouhému trestu a doufá, že se vrátí domů.

Zdroj: Pixabay.com

Michaela Klevisová: Kroky vraha

Pokud dáváte přednost detektivkám, musíme vám doporučit královnu české detektivky, Michaelu Klevisovou. Ta vloni vydala sedmou knihu ze série s vyšetřovatelem Josefem Bergmanem, Drak spí. Poznávacím znakem této autorky je zaměření na detailní vykreslení postav, které zde mají přednost před samotným popisem vyšetřování. I když na sebe jednotlivé díly nenavazují, je dobré přečíst si je po sobě.

Petra Dvořáková: Dědina

Chcete si přečíst dobrou a humornou povídku? Pak vám doporučujeme knížku s názvem Dědina, která obsahuje čtyři povídky, v nichž se rozebírají rozbroje mezi generacemi, tlachání v krámě, zanášení za sousedkou, výchova dětí, nepovedený pohřeb či hody a zabijačky. Zkrátka klasika, s níž se setkal každý, kdo někdy žil na vesnici. O autentičnost knihy se postará i typické hanácké nářečí.

Radka Třeštíková: Bábovky

Milovnicím románů bychom chtěli doporučit román Bábovky, který zachycuje život dvanácti žen a jejich dvanácti osudů. Právě zde se dozvíte, co řeší milenka ženatého muže a jaká je ve skutečnosti ta šílená manželka, od které utíká. A co si myslí mladá puberťačka? Nebo její máma, která si k ní nemůže najít cestu? Bábovky jsou knihou, kde najdete humor, lásku, ale i bolest a napětí.

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama