Morava nabízí spoustu malebných míst a pozoruhodných cílů. Vydejte se s námi na vzrušující jízdu, kde vám poradíme, kam se rozhodně stojí za to podívat.
Naučná stezka Bílá Opava
Stezka o délce 6 km se rozprostírá u obce Karlova Studánka pod Pradědem, nejvyšší horou Jeseníků. Je protkaná vodopády, kaskádami, peřejemi a skalními útvary, které doprovází 13 informačních tabulí – nabízejí základní informace o přírodě této rezervace. Celé údolí Bílé Opavy je tvořeno geologickou stavbou, která vznikla z mořských usazenin. Panenskou přírodu s obtížným terénem a adrenalinem můžeme k návštěvě jen a jen doporučit.
Kateřinská jeskyně
Jeskyně byla otevřena již v roce 1910 a jedná se o největší veřejnosti přístupný podzemní prostor v Moravském krasu. Leží zhruba půl kilometru severovýchodně od Brna a je součástí chráněné krajinné oblasti. Vzrušující zážitek v podobě krápníkových výzdob, stropů v podzemních dutinách a hůlkových stalagmitů vás naprosto uchvátí.
Sirotčí hrádek
Zřícenina gotického hradu Sirotčí hrádek (nebo také Růžový hrad) se nachází v nadmořské výšce 458 metrů v Pavlovských vrších u obce Klentnice. Počátky stavby sahají až do 13. století, kdy ho vystavěl rod Wehingenů. Od 16. století je hrádek zpustlý a od roku 1964 chráněn jako národní kulturní památka.
Přírodní rezervace Růžový vrch, ve které se romantický hrádek nachází, leží přibližně 3 km severně od Mikulova. S gotickou stavbou je spojena pověst o rytíři Čičosovi, který patřil k templářskému řádu. Legenda praví, že pan Čičosos byl velmi hodný a laskavý. Za choť si vzal milovanou ženu Růženu, se kterou očekával narození prvorozeného syna. V tu dobu byl však povolán do války, ale službu odmítl a zůstal se svou rodinou.
Na hrádek proto přijel komtur, který vymáhal jeho potrestání a chtěl pokřtít dítě, pro které vybral jméno Orphanus (v překladu sirotek). Po křtu nechal pana Čičose popravit, manželce Růženě ze zoufalství puklo srdce a nemluvně bylo odvezeno z hradu pryč. Před odjezdem však ještě nechal všechny obyvatele hrádku pobít a město vypálit.
Orphanus vyrostl a po letech se vrátil zpět na osudné místo. Našel starce, kterému se podařilo přežít a ten mu převyprávěl tragickou událost, Orphanus ji však neunesl a zbláznil se. Legenda praví, že dodnes jezdí na koni ze Sirotčího hrádku na Stolovou horu a zpátky.
Lednicko-valtický areál
Krajinný celek v oblasti jižní Moravy je pokládán za jednu z nejrozsáhlejších kompotovaných krajin v Evropě. Areál zahrnuje obce Lednice a Valtice, Lednické rybníky, uměle vysázený Boří les a lužní les při řece Dyji. Tato památka UNESCO patří mezi perly kulturního bohatství v České republice a vy byste ji v žádném případě neměli vynechat.
Pulčínské skály
Nedaleko řeky Senice, která odděluje Javorníky od Vizovických vrchů, se nachází Pulčínské skály, známé jako Čertovy skály. Místo je za svůj druhý název vděčné pověsti. Ta praví, že vznik skal je přisuzován čertu, který se vsadil o přehrazení hlubokého údolí. To však nedokázal splnit, sázku prohrál a na místě zůstala nedostavěná zeď v podobě pískovcových kvádrů. Pulčínské skály se považují za perlu Valašska, nabízejí krásný výhled do blízkého okolí i vzdálených míst.