Bolestivá menstruace? Poradíme vám, jak zmírnit menstruační bolesti

Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Menstruační bolesti jsou běžnou součástí života žen. Mohou se projevovat různě – zejména bolestivými křečemi v oblasti břicha. Bolest může vystřelovat i do zad, stehen či boků. Trápí vás bolest při menstruaci? Máme pro vás pár tipů, které vám mohou pomoci.

Menstruační bolesti mohou vzniknout náhle a být velmi intenzivní – někdo na ně trpí první den menstruace, jiného trápí celý týden. Bolest někdy přetrvává i mimo samotnou menstruaci. A co vám může pomoci?

Nejčastější příčina bolestí při menstruaci

Menstruační bolesti způsobuje uvolňování narostlé děložní sliznice. Zatímco některé ženy cítí pouze slabou bolest, jiné nemohou normálně fungovat.

Mezi nejčastější příznaky patří:

  • bolesti hlavy
  • průjem
  • únava
  • zvracení
  • nadýmání

Zkuste si zacvičit

Možná byste s bolestmi břicha raději zalezla do postele, ale zkuste si zacvičit. Nejspíše se vám do toho chtít nebude, ale jde o snadný způsob, jak snížit menstruační bolest. Při pohybu se vyplavují hormony, které tlumí bolest, zlepší vám náladu a prospějí vašemu tělu jako celku.

Nepouštějte se hned do vrcholových sportů – vhodné je plavání, procházky, ale i jóga nebo pilates. Nejenže se uvolníte fyzicky, ale také psychicky.

Zahřívejte se

S akutní bolestí vám může pomoct i teplo, které uvolní bolestivé křeče. Použít můžete termofor, hřejivý polštářek či přikrývku. Stejně tak poslouží i lahev s teplou vodou, sprcha nebo horká koupel.

Jemná masáž

Pokud máte ve své blízkosti dalšího člověka (třeba partnera), poproste ho o masáž. Ta by měla být jemná, krouživá, za pomoci konečků prstů. Masírujte okolí podbřišku a křížovou oblast na zádech.

Jezte zdravěji a lehce

Během menstruace jezte více zeleniny, ovoce, luštěniny, ryby, ořechy, libové maso, semínka i kysané mléčné výrobky. Naopak se vyhněte tučným jídlům, přemíře soli, alkoholu, syceným nápojům, limonádám a kofeinu. S bolestí vám mohou pomoci také vitamíny B a E, omega-3 mastné kyseliny, hořčík a vápník.

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama