5 tipů, jak se smířit se ztrátou blízké osoby

Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Ačkoliv je smrt přirozenou součástí života každého člověka, nikdy se nelze plně připravit na to, že nás někdo opustí. Víte, jak se můžete lépe vyrovnat s ochodem blízkého člověka?

Vyrovnat se s odchodem blízkého člověka je velmi těžké. Ne vždy se musí jednat o smrt. I rozchod s partnerem ve vás vyvolá podobné pocity – protože vás navždy opustí. Konkrétní manuál na to, jak se vašim pocitům postavit, neexistuje. Přesto je několik tipů, které můžete vyzkoušet. A jedna věc, kterou byste zkoušet neměli, je potlačování pocitů.

Zpomalte a dovolte si truchlit

Pro mnoho lidí je snazší své pocity zoufalství přebít prací a zaměstnáváním se. Tímto způsobem se ale neuzdravíte. Naopak je vhodnější zpomalit a nebát se truchlit. Pokud máte možnost, najděte si místo, kde truchlit můžete. Místo, kde můžete brečet a mít klid.

Přijměte podporu

V době zármutku je velmi důležité nemít strach přijmout nabízenou podporu a pomoc – od kolegů, rodiny, ale i přátel. Pokud sami cítíte potřebu pomoci, nemějte strach o ni požádat. 

Vypište se

Pokud rádi píšete, zkuste se ze svého zármutku vypsat. Pište vše, co vás napadne. Klidně to berte jako dopis druhé osobě. Prozkoumáte tak charakter vztahu s osobou, která odešla. Můžete psát dopis, příběh, ale klidně i vyprávění. 

Dělejte malé kroky

Uzdravování se je pomalý proces, který nemůžete uspěchat. I proto se zaměřte na to, aby kroky, které budete dělat, byly postupné. Každý den dělejte malý krok, který vás posune kupředu. Jeden den se sejděte s přáteli a povídejte si, druhý den si pusťte svůj oblíbený film. Jindy se vydejte na procházku do lesa a přemýšlejte.

Zkuste zažít něco nového

Po smrti blízkého člověka se vám mohou všechny dny spojit do jednoho a připomínat jednu velkou rutinu. I proto zkoušejte něco nového. Začněte se pravidelně setkávat se svými přáteli, vyzkoušejte nový druh pohybu, zajděte si na masáž. Prostě dělejte cokoliv, co vám do života dodá radost.

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama