5 důvodů, proč začít cvičit jógu

Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

V dnešní době se jóga řadí mezi nejpopulárnější sporty. Proč je dobré toto cvičení vyzkoušet a jakými nespornými výhodami se vyznačuje? Řekneme si v následujícím článku.

Uvolňuje stres

Jóga má na lidský organismus antistresové účinky, zklidňuje mysl a řadí se mezi skvělé formy cvičení v oblasti relaxace a meditace. Dle posledních výzkumů cvičení snižuje hladinu kortizolu v těle a pravidelná praxe jógy vede ke snížení hladiny stresového hormonu v těle i únavě organismu.

Zlepšuje spánek

Nekvalitní spánek může způsobit vznik obezity, zvýšený krevní tlak, podrážděnost nebo deprese, proto bychom ho neměli za žádnou cenu podceňovat. Cvičení pomáhá s vyplavováním melatoninu, a při některých jógových pozicích se dokonce zvyšuje prokrvení spánkového centra v mozku. To má za následek upravení spánkového cyklu a pravidelné vylučování toxinů z těla.

Naučí správnému dýchání

Pomocí různých dechových technik může mít jóga kladný vliv na tělo i mysl. Na hodinách vás zkušení lektoři naučí, jak na pomalé a hluboké dýchání a důkladně vysvětlí, čemu se ve stresových situacích vyvarovat. Správné dýchání navíc zvyšuje množství kyslíku v krvi i celkovou kapacitu plic.

Posiluje kondici

Jóga se řadí mezi tzv. komplexní cvičení, zvyšuje flexibilitu a vytrvalost, tvaruje svalstvo, zpevňuje střed těla a díky protažení příjemně ulevuje od bolesti. Působí nejen na fyzické, ale i mentální úrovni, buduje disciplínu, odbourává zlozvyky a posiluje sebejistotu. Kromě jiného pomáhá k rychlejšímu spalování tuků, jelikož některé jógové pozice jsou schopné aktivovat čakru, která se nachází uvnitř břicha. 

Doplňuje energii

Mnoho žen cvičí jógu hned po probuzení, nastartují tak svůj den a mají ze sebe dobrý pocit. Jóga zlepšuje soustředění a celkovou náladu, nakopne k lepším výkonům a dá průchod všem myšlenkám, které se v člověku za celou noc nahromadily. Zkuste si proto ráno udělat alespoň 10 minut pouze pro sebe a uvidíte, že úspěšně překonáte ranní únavu.

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama